Filipstads logotyp
Denna funktion använder "Google Översätt" för att maskinöversätta sidan. Filipstads kommun ansvarar inte för korrektheten i översättningen.
Filipstads logotyp

Kommun och politik

Stipendiater

Stipendiater

Många driftiga och duktiga personer har tilldelats ett av kommunens stipendier. Här är senaste årens vinnare.

Filipstads kommuns föreningsstipendium

2016 Roger Larsson för sitt engagemang inom cykelklubben Filip
2015 Lennart Dahlgren, Filipstads skidförening
2014 Elmer Lindström, innebandy
2013 Hans Lundberg, Filipstads hembygdsförening
2012 Hans Bergkvist, utveckling av Rämmens bygdegårdsförening.
2011 Bo Eriksson, Gåsborns Hembygdsförenings cirkelarbete "Folk och gårdar"
2010 Inger och Bertil Persson, Asphyttan Daglösens hembygdsförening
2009 Kjell Nilsson, Lesjöfors Skyttegille
2008 Per-Åke Pettersson, Filipstads Slalomklubb
2007 Sven-Åke Nilsson, ungdomstränare friidrott, föreningsverksamhet
2006 Föreningen Rikoschetten, drivit Lesjöfors museum
2005 Paradishyttans bygdegårdsförening

Filipstads kommuns folkrörelsestipendium

2016 Jonny Jönsson ungdomsfotboll, Byalaget och Folkets hus i Lesjöfors
2015 Kulturbomben
2014 Åke Svensson, motor/fordon
2013 Rånald Engelbrekt, olika föreningar
2012 Pelle Lundberg, bl.a. Filipstadsföretag i samverkan, John Ericsson-gruppen Jubileumsgruppen, Gunde Johansson-insamlingen
2011 Järngänget, lyfter fram Filipstads historia för en bred allmänhet
2010 Birger Johansson, lyfter fram Filipstads historia för en bred allmänhet
2009 Anna Persson, Filipstads Simklubb
2008 Sara Linder, Hörselskadades förening, Reumatikerföreningen, Kvinnoklubben och PRO
2007 Gunnel Gustafsson, Kvinnojouren i Filipstad
2006 Lars Carell, Nordmarks Hembygdsförening och Gruvmuseet
2005 Peter Nordin, Taekwondosporten i Filipstad

Filipstads kommuns Ferlinstipendium

2016 Ingen utdelning
2015 Marcos Ciscar, musik, Carina Fogde, konst
2014 Sten-Åke Kristiansson, musiker
2013 Marina Tallberg, flera konstnärliga områden
2012 Rolf Carlsson, konstnärligt skapande
2011 Arne Stjernlöf, musiker och sångare samt övrigt ideellt kulturellt arbete
2010 Håkan Degerstedt, bildkonstnär
2009 Benny Granberg, möbeldesign och konsthantverk och i sann Ferlinanda diktare, tonsättare, sångare och musiker
2008 Bengt-Olof Löf, Filipstads hembygdsgård, Ferlinmuseet, dokumenterande fotograf
2007 Knut Warmland, författare, "Värmländsk ordbok".
2006 Janne Samuelsson, bildkonstnärer, vistolkare och musiker, kulturföreningen Kulörta Lyktor, Ferlinmuseet
2005 Kerstin Chrunak, musiker och körledare

Filipstads kommuns stipendium till bröderna John och Nils Ericssons minne

2016 Ingen utdelning

2015 Stålvallaskolan, Lesjöfors årskurs 1-3

2014 Rebecka Isaksson, studerande och vidare till forskning inom avdelningen för organisk farmaceutisk kemi vid Uppsala Universitet

2013 – delat stipendium till
Johan Samuelsson, studerade civilingenjör, Chalmers
Natalie Johansson, studerade systemvetenskap, Göteborgs universitet

2012 - delat stipendium till
Karin Bäcksten, studerande bioteknik, Chalmers Tekniska Högskola
Marc Landeman, studerand samhällsbyggnad och fartygsteknik, Kungliga Tekniska Högskolan
2011 Jan Kruse, författare
2010 Kvalificerade Yrkesutbildningen Produktionsteknik/Logistik
2009 Pontus Adolfsson, masterstuderande vid Chalmers School of Entrepreneurship
2008 Föreningen Snilleblixtarna Värmland
2007 Föreningen Ångrike Fryksdalen
2006 Stipendiet ej utdelat
2005 Rob Hellingwerf, docent Bergsskolan
2004 Filipstads kommuns förskoleverksamhet

Filipstads kommuns Jubileumsfond

2016 Johan Ekeberg för sitt breda musikintresse inom pop, folkmusik och framför allt jazz.
Ajla Omic för sitt stora intresse för simning med hård träning och deltagande i tävlingar.
Jonatan Frykholm för sin målmedvetna satsning på ishockey inom Örebro hockey J20 superelit.

2015 Maja Eriksson, aktiv inom skidor och fotboll
Josefin Skalare,ledareför Nordmarks IF flickor 12
Malin Svensson, ledare för Vi unga i Brattfors
Joakim Johansson,musiker
Emod Sakhi, Taekwondo

2014 Johannes Larsson, innebandy
Ida Janzon, ridning
Emilia Bedoire, skytte

2013 Katrin Skoog, ridsport
Emma Hultgren, innebandy
Johanna Hultgren, innebandy
Robin Fryk, skateboardsport, hårdrock

2012 Linus Haraldsson, Pierre Strand, Alex Aronsson, Anton Svanlind, parkour/freerunning
Amanda Persson, simning
Hanna Ollikainen, musik

2011 Johanna Larsson, kula
Emma Wikström, föreningen Djurskyddets lokala verksamhet i Filipstad
Linnéa Eriksson, konsthantverk och smyckeskonst
Pierre Ohlsson, längdskidåkning
Per Sandberg, längdskidåkning

Senast uppdaterad: 2017-06-13